Čitaj mi!

Rusija obustavila dotok nafte preko naftovoda Družba, G20 bez zajedničkog saopštenja oko rata u Ukrajini

Rat u Ukrajini ušao je u drugu godinu. Ruske snage pojačavaju napade na istočnom i južnom frontu, dok Kijev koncentriše vojsku na granici Zaporoške oblasti. Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski pozvao je kineskog predsednika Si Đinpinga na sastanak. Američki predsednik Džozef Bajden za sada isključuje slanja borbenih letelica F-16 Kijevu. Rusija obustavila dotok nafte Poljskoj preko naftovoda "Družba". G20 bez zajedničkog saopštenja oko rata u Ukrajini.

Mađarska signalizira novo odlaganje u odobravanju kandidature Finske i Švedske za NATO

Mađarska je ukazala na dalje moguće odlaganje ratifikacije Finske i Švedske za članstvo u NATO-u, pošto je šef kabineta mađarskog premijera Viktora Orbana rekao da bi glasanje moglo biti održano u drugoj polovini marta.

"Parlament će to staviti na dnevni red u ponedeljak i početi raspravu o zakonu sledeće nedelje. Na osnovu mađarske procedure, usvajanje zakona traje oko četiri nedelje, tako da sledi da parlament o tome može da glasa negde u drugoj polovini marta, 21. marta.", rekao je Gergeli Guljas, Orbanov pomoćnik.

Proces ratifikacije je u zastoju u mađarskom parlamentu od jula. Zakonodavna agenda objavljena ove nedelje na veb stranici parlamenta ukazuje na to da bi konačno glasanje o NATO aplikacijama moglo da se desi 6. marta.

(Rojters)

Opširnije Kraće

Nemački kancelar Šolc zatražio podršku Indije za izolaciju Rusije

Nemački kancelar Olaf Šolc zatražio je od indijskog premijera Narendre Modija da Indija podrži, ili bar da ne blokira napore Zapada da izoluje Rusiju zbog razornog rata protiv Ukrajine.

Nakon razgovora sa indijskim premijerom Šolc je naglasio da su zbog rata u Ukrajini zemlje u razvoju negativno pogođene nestašicom energije i hrane, izrazivši nadu da će Indija pomoći da se osiguraju kritične zalihe hrane za ugrožene zemlje Azije, Afrike i Amerike.

Modi nije odstupio od svog opreznog pristupa, rekavši da Indija želi da se sukob okonča dijalogom i diplomatijom.

"Indija je spremna da pruži svoj doprinos svakoj mirovnoj inicijativi", dodao je premijer Modi, ali se uzdržao od bilo kakvih otvorenih kritika na račun Rusije s obzirom da je Moskva glavni dobavljač oružja, nafte i drugih prozvoda za Indiju.

Opširnije Kraće

Rusija obustavila dotok nafte Poljskoj preko naftovoda "Družba"

Izvršni direktor poljske nafne kompanije "PKN Orlen" Daniel Obajtek saopštio je da je Rusija obustavila dotok nafte preko naftovoda "Družba", ali da je PKN Orlen spremna za ovu situaciju.

"Rusija je zaustavila dotok nafte u Poljsku, a za to smo spremni. Iz Rusije dolazi samo 10 odsto sirove nafte, zamenićemo je naftom iz drugih izvora", rekao je Obajtek.

"PKN Orlen" je saopštila da zaustavljanje isporuke nafte preko naftovoda "Družba" neće uticati na isporuku benzina i dizela potrošačima.

Naftovod "Družba", koji snabdeva Poljsku, Nemačku, Mađarsku, Češku i Slovačku, izuzet je od sankcija koje je Evropska unija nametnula Rusiji.

EU je tako želela da pomogne ovim zemljama koje imaju ograničene alternative snabdevanja naftom.

(Rojters)

Opširnije Kraće

ICMP: Za identifikaciju žrtava rata u Ukrajini će možda biti potrebne decenije

Forenzički antropolog Fotis Androniku iz Međunarodne komisije za nestale osobe izjavio je da bez značajne pomoći ukrajinskih vlasti i međunarodne zajednice identifikacija žrtava rata u Ukrajini može da potraje decenijama.

"S obzirom na druge slučajeve na kojima sam radio i na osnovu iskustva, rekao bih da će proces identifikacije žrtava u Ukrajini potrajati mnogo, mnogo godina", izjavio je Androniku za britanski "Independent".

Androniku je naveo primer Kipra, gde ni posle 48 godina od sukoba nije identifikovano 50 odsto žrtava.

"Ukrajina je unikatna po tome što je započela istragu slučajeva nestalih osoba dok konflikt još traje", rekao je Androniku.

Prema njegovim rečima, to predstavlja poseban izazov i opasnost, jer se istrage nekad vode blizu linije fronta.

Opširnije Kraće

Nemački ministar: Za žaljenje što je Kina blokirala saopštenje G20 o Ukrajini

Nemački ministar finansija Kristijan Lindner rekao je da je "za žaljenje" što je Kina blokirala saopštenje G20 kojim je osudila ruski rat protiv Ukrajine.

"Ali za mene je bilo važnije da su se svi ostali pridržavali jasnog stava međunarodnog prava, multilateralizma i kraja rata", rekao je Lindner.

Opširnije Kraće

Zelenski: Potrebno uvođenje sankcija "Rosatomu" i ruskoj nuklearnoj industriji

Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je, nakon što je zvanično objavljeno da je Evropska unija uvela deseti paket sankcija Rusiji, da sada treba uvesti sankcije "Rosatomu", ruskoj državnoj korporaciji za atomsku energiju, 

"Deseti paket sankcija cilja rusku vojnu industriju, propagandu i finansijski sistem. Pritisak na ruskog agresora se mora povećati. Očekujemo odlučne korake protiv 'Rosatoma' i ruske nuklearne industrije, a takođe očekujemo i veći pritisak na vojsku i bankarstvo", naveo je Zelenski na Tviteru.

Opširnije Kraće

Kirbi: Rusija bi mogla da pošalje Iranu borbene avione

Američki zvaničnici veruju da bi Rusija mogla da snabde Iran borbenim avionima, izjavio je portparol Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi.

Kirbi je novinarima rekao da je "Iran podržavao ruski rat u Ukrajini mesecima", prenosi Politiko.

Prema rečima portparola Bele kuće, Rusija planira da sarađuje sa Iranom tako što će poslati zauzvrat vojnu opremu.

"Rusija nudi neviđenu defanzivnu saradnju, uključujući projektile, elektroniku i protivvazdušnu odbranu", tvrdi Kirbi, napominjući da i  Iran "traži da kupi jurišne helikoptere, radare i avione za vežbu".

(Politiko, Tanjug)

Opširnije Kraće

Lukašenko: Dug razgovor sa Putinom na godišnjicu rata

Beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko izjavio je da je imao dug razgovor sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom, na godišnjicu rata u Ukrajinu.

"Reći ću vam jednu tajnu. On (Putin) i ja, dugo smo razgovarali o raznim temama", citirao ga je profil na društvenim mrežama koji je povezan sa Lukašenkovom pres-službom, ne iznoseći detalje, prenosi Rojters.

Kremlj se do sada nije oglasio o razgovoru dvojice lidera.

(Rojters)

Opširnije Kraće

Podoljak odbacio kineski mirovni plan

Savetnik ukrajinskog predsednika Mihailo Podoljak odbacio je, kako je naveo, "nerealni plan" Kine za okončanje rata u Ukrajinu.

"Peking ne bi trebalo da se kladi na agresora koji je prekršio [međunarodni] zakon i koji će izgubiti rat", napisao je na Tviteru Podoljak.

(Gardijan)

Opširnije Kraće

Makron pozvao Kinu da pomogne da se izvrši pritisak na Rusiju

Predsednik Francuske Emanuel Makron pozvao je Peking da pomogne da se izvrši pritisak na Rusiju kako bi se "zaustavila agresija" u Ukrajini i postigao mir.

"Kina mora da nam pomogne da izvršimo pritisak na Rusiju, da nikada ne upotrebi ni hemijsko, niti nuklearno oružje, kao i da prekine ovu agresiju pre pregovora", istakao je francuski predsednik.

Makron je naveo i da je mir "moguć samo ako se zaustavi ruska agresija, povuku trupe, poštuje teritorijalni suverenitet i ukrajinski narod".

"Činjenica da se Kina angažuje u mirovnim naporima je apsolutno dobra", rekao je Makron, dan nakon što je Kina objavila dokument koji poziva na mirovne pregovore i postizanje političkog rešenja.

Francuski predsednik najavio je i će početkom aprila otići u Kinu. 

(Tanjug)

Opširnije Kraće

Jelen: G20 snažno da osudi rat Rusije u Ukrajini

Ministarka finansija SAD Dženet Jelen ocenila je da je snažna osuda rata Rusije u Ukrajini "apsolutno neophodna" u završnom saopštenju finansijskih lidera na sastanku G20 u Indiji-

Jelen je rekla da bi izostanak osude bio "korak unazad" ,u odnosu na saopštenje lidera G20 prošlog novembra na samitu u Indoneziji.

U izjavi za Rojters rekla je da pregovori o osudi u završnom saopštenju i dalje traju.

"Smatram da mora da postoji osuđujuća izjava u završnom saopštenju povodom ruskog rata u Ukrajini. Imali smo je u Indoneziji. Smatram da je apsolutna neophodna. Grupa G7 je sigurno ujedinjena po tom pitanju", rekla je Jelen.

Predsedavajući G20, Indija, insistiraju da se na sastanku izbegne reč "rat" u bilo kakvom saopštenju, rekli su zvaničnici G20 za britansku agenciju.

(Rojters)

Opširnije Kraće

Rusiji suspendovano članstvo u FATF-u

Međudržavno telo za kontrolu i sprečavanje pranja novca (FATF) suspendovalo je članstvo Rusije, uz obrazloženje da ratom koji vodi u Ukrajini krši principe te organizacije.

Britanska agencija Rojters navodi da je reč o odluci bez presedana u okviru FATF, kao i da su je na jučerašnjoj plenarnoj sednici odobrile sve zemlje članice.

Iako suspendovana, Rusija ostaje članica organizacije, ali će joj biti zabranjeno da prisustvuje sastancima i pristup dokumentima, saopštio je FATF.

U saopšštenju se navosi i da Moskva ostaje u obavezi da primenjuje FATF standarde, ali i da ispunjava svoje finansijske obaveze.

Ukrajina, koja je više puta pozivala da se isključi Rusija iz organizacije, pozdravila je odluku o suspenziji, dodajući da će da nastavi da ulaže napor da se Moskva stavi na crnu listu FATF-a. 

Članstvo FATF-a čini 39 zemalja, među kojima su su SAD, Indija, Kina i Saudijska Arabija, kao i evropske zemlje poput Britanije, Nemačke i Francuske i EU, dok Ukrajina nije članica ,navodi Rojters. 

FATF (Financial Action Task Force), međunarodno je telo osnovano u Parizu 1989. godine, s ciljem da razvija i unapređuje politiku za efikasnu borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma, kao i da prati sprovođenja mera za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma u zemljama članicama.

(Rojters) 

Opširnije Kraće

Zelenski pozvao Sija na sastanak

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski saopštio je da planira da se sastane sa kineskim predsednikom Si Đinpingom, kako bi razgovarali o predlozima Pekinga o okončanju rata, prenosi Bi-Bi-Si.

Britanski javni seris, međutim, navodi da kineske vlasti do sada nisi zvanično odgovorile na poziv Zelenskog da se sastane sa predsednikom Kine.

Zelenski je, povodom prve godišnjice rata u Ukrajini, rekao da kineski predlog signalizira da je Peking uključen u potragu za mirom. "Zaista želim da verujem da Kina neće isporučivati oružje Rusiji", naveo je ukrajinski predsednik.

Rusije je, takođe, pozdravila kineski mirovni predlog, podseća Bi-Bi-Si. "Delimo stavove Pekinga", saopštilo je rusko Ministarstva spoljnih poslova.

(Bi-Bi-Si)

Opširnije Kraće

Putin i Erdogan o snabdevanju energentima i gradnji nuklearke u Turskoj

Predsednici Rusije i Turske Vladimir Putin i Redžep Tajip Erdogan razgovarali su telefonom o "praktičnim aspektima" daljeg snabdevanja Turske energentima iz Rusije i izgradnji nuklearne elektrane Akuju u Turskoj, saopštila je pres-služba Kremlja.

Lideri dve zemlje su juče razmenili mišljenja o situaciji u Ukrajini, sa posebnim osvrtom na primenu istanbulskog sporazuma o žitu, prenosi Tas.

(Tanjug, Tas)

Opširnije Kraće

Blinken: Međunarodna zajednica uz Kijev, osuđujemo ruske zločine

Najveći deo međunarodne zajednice više puta je osudio rusko kršenje Povelje UN i odbacio nezakonit pokušaj Rusije da zauzme ukrajinsku teritoriju, izjavio je američki državni sekretar Entoni Blinken, prenosi se u saopštenju Stejt departmenta.

"U Generalnoj skupštini 141 država je u četvrtak glasala za rezoluciju koja reafirmiše ključne principe suvereniteta i teritorijalnog integriteta, osuđuje ruske zločine, izražava podršku pravednom i sveobuhvatnom miru, u skladu sa Poveljom UN", poručio je Blinken na sednici Saveta bezbednosti UN.

Prema njegovim rečima, ruski predsednik Vladimir Putin nije uspeo da iskoristi najgoru globalnu krizu sa hranom, pošto je međunarodna zajednica brzo reagovala.

"Otkako su SAD predsedavale sastankom o bezbednosti hrane prošlog maja, više od 100 zemalja potpisalo je niz konkretnih obaveza za ublažavanje gladi", rekao je Blinken.

Podsetio je i da je Evropa je preduzela vanredne korake da okonča svoju zavisnost od ruske energije.

"Nijedna zemlja nije pretrpela veće teškoće zbog ruske agresije od Ukrajine, ali skoro svaka osetila je posledice", rekao je Blinken, dodajući da nacije širom sveta nastavljaju da stoje uz Ukrajinu.

(Tanjug) 

Opširnije Kraće

Bajden: Zelenskom nisu potrebni lovci F-16

Američki predsednik Džozef Bajden izjavio je da ideja da će Kina učestvovati u pregovorima o ishodu ukrajinskog rata nije racionalna, nakon što je Peking objavio mirovni plan za sukob.

"Putin to pozdravlja, pa kako bi onda moglo biti dobro? Nisam video ništa u tom planu što ukazuje da tamo postoji nešto od koristi bilo kome osim Rusiji, ako bi se poštovao kineski plan", rekao je Bajden u intervjuu za Ej-Bi-Si njuz na godišnjicu od početka rata.

Bajden je rekao američkoj televiziji i da ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom nisu potrebni avioni F-16, isključujući mogućnost slanja borbenih letelica Kijevu.

(Tanjug) 

Opširnije Kraće

Trudo: Kanada šalje još četiri "leoparda" Ukrajini

Kanadski premijer Džastin Trudo izjavio je da će njegova zemlja uvesti nove sankcije Rusiji i poslati još četiri borbena tenka tipa "leopard 2" Ukrajini.

Nove sankcije će biti usmerene protiv 129 osoba, među kojima su zamenici premijera Rusije i drugi državni zvaničnici, kao i protiv 63 entiteta, rekao je Trudo novinarima, prenosi Rojters.

Kanada će pomoći Ukrajini i oklopnim vozilom za popravku tenkova, a Kijev će od Otave dobiti i više od 5.000 komada municije.

"Vladimir Putin se ozbiljno preračunao kada je započeo svoj agresivni rat", kaže Trudo.

"Putin je potcenio Ukrajince i solidarnost prijatelja Ukrajine širom sveta. Danas smo jači i više ujedinjeni nego ikad", zaključio je Trudo.

Opširnije Kraće

Ukrajina: Rusija udvostručila flotu u Crnom moru, moguća priprema za udare

Ukrajinska vojska saopštila je da je Rusija udvostručila broj aktivnih brodova u Crnom moru, predviđajući da je ovo priprema za raketne udare, prenosi Rojters.

Ruska mornarica redovno je lansirala rakete iz crnomorske flote, ciljajući ukrajinsku infrastrukturu i objekte za proizvodnju električne energije.

"U Crnom moru se udvostručila flota ratnih brodova u odnosu na jutros, sada je osam brodova", navela je vojna komanda južnog regiona na Fejsbuku.

"Ovo može ukazivati na to da se pripremaju raketni napad kao i udari bespilotnih letelica", navodi se u objavi. Jedan od brodova je fregata naoružana sa osam krstarećih raketa tipa Kalibr, dodaje se.

Ruska crnomorska flota se nalazi na poluostrvu Krim.

(Rojters) 

Opširnije Kraće

Ruske snage pojačale su napade na istočnom i južnom frontu. Kijev koncentriše vojsku na granici Zaporoške oblasti.

Vladimir Zelenski pozvao je SAD na brže snabdevanje Ukrajine oružjem. Prvi tenkovi "leopard" iz Poljske stigli su u Ukrajinu. Uskoro će i iz Švedske i Kanade.

Ruski zvaničnici ponovo poručuju da zapadne isporuke oružja Kijevu neće promeniti situaciju na bojnom polju. 

Kina je objavila dokument od 12 tačaka u kojem detaljno iznosi svoj stav o ratu u Ukrajini i poziva na prekid neprijateljstava i mirovne pregovore.

NATO i EU rezervisani su prema kineskom dokumentu. Kažu da to nije mirovni predlog, ali da jeste, dobar znak. Kritikuju Kinu da nije neutralna, jer nije osudila rusku invaziju, i da nema veliki kredibilitet za posrednika.

Sa druge strane, portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova izjavila je da Moskva pozdravlja kineski mirovni plan, i da je Rusija otvorena za pregovore.

Članice EU usaglasile su deseti paket sankcija Rusiji. Poručili su Ukrajincima da će Evropa biti uz njih koliko god to bude potrebno. 

SAD i njeni saveznici obučavaju ukrajinske mehanizovane pešadijske brigade. G7 uvodi mere protiv trećih strana u ratu.