недеља, 04. дец 2022, 14:46 -> 15:38
Извор: РТС
Аутор: Зоран Станојевић
Шест митова о репрезентацији Србије на СП
Најбоља последица наступа српских фудбалера је предвидљивост, били смо слаби тамо где се то очекивало, јаки тамо где смо знали да смо јаки, питање можемо ли то да поправимо је тема овог покушаја анализе која се више бави статистиком него емоцијама.
Ако оптимиста види полупуну, а песимиста полупразну чашу, онда ревносни статистичар види пуну мрежу фудбалске репрезентације која се враћа из Катара после групне фазе. У том „рибарењу" само нас је Костарика надмашила, чак се и Иран извукао иако је на првој утакмици примио шест комада, само гол мање од Костариканаца против Шпаније.
Кажемо да је анализа боља после проспаване ноћи, е па ова је онда двоструко боља јер смо у међувремену спавали двапут.
Разочарани смо, незадовољни, мислимо да смо морали више, боље, има нас који смо цинични, заједљиви, а понеко се и радује. Такорећи, уобичајено. Као у Јужној Африци пре дванаест и Русији пре четири године.
Али, шта нам говоре чињенице?
Испадање у групи је лош резултат
Да бирамо у ком „шеширу" бисмо да се нађемо код следећег извлачења да ли бисмо радије били са Немачком, Белгијом, Данском и Уругвајом или са Јапаном, Јужном Корејом, САД, Аустралијом и Мароком? Први деле нашу судбину, други су отишли корак даље, али јасно је у ком друштву желимо да будемо.
Ово првенство показало је да сви играју добар фудбал, нема изразитих фаворита, „слабих" група, престиж мора да се докаже на терену. Ни Немци не могу да кажу да су испали јер се нису трудили или су некога потценили (Јапан).
Други су били бољи или су имали мало више среће, али то је лепота фудбала. Могу да победе и аутсајдери, с тим што их на овом првенству стварно није било, ако не рачунамо домаћина.
Такође, не стоји ни аргумент да је резултат последица лошег рада у фудбалу и слабе домаће лиге, испале су или се нису ни квалификовале (Италија) репрезентације земаља код којих је све супротно.
Међу три најгоре смо екипе на првенству
Овај мит углавном се извлачи из статистике, гледајући број освојених бодова и примљених голова.
Тачно је, опет, да је само Костарика примила више (11) од тога седам на првој утакмици. Ми смо примили осам, више и од Катара и Канаде, јединих екипа без бодова на првенству.
Међутим, и пре првенства смо знали да нам је одбрана далеко најслабији део тима, а да имамо моћан напад. И то смо потврдили.
Нападачи су постигли највише голова у групи, ефикаснији од Србије су само Енглеска, Француска, Шпанија и Немачка, још пет тимова је дало по пет голова, по ефикасности смо у првој трећини на првенству. Притом су голове давали они од којих се то очекивало, Митровић (2) и Влаховић.
Нема изненађења ни у том сегменту, али има упозорења да док се то са одбраном не исправи не треба бити претерано амбициозан.
Још један интересантан податак када су „најгори ђаци" у питању је да су и Србија и Костарика у једном тренутку у трећој утакмици имале резултат који их је водио даље, теоретски до титуле светског првака.
Што потврђује тезу да је ово било вероватно најуједначеније светско првенство од 1930. године и да бити међу најгорима није гаранција неквалитета. Да смо изједначили против Швајцарске, можда би из наше групе прошао Камерун (ако је примаран број датих голова), а то је било само питање једног гола у последњим минутима.
Слабо смо припремљени, играчи су без снаге
Да се играло само једно полувреме, прошли бисмо даље, говоре циници на друштвеним мрежама указујући да играчи нису имали снаге за више од 60 минута утакмице.
Ово првенство игра се усред сезоне када би сви требало да буду у топ форми и то је одговорност клубова за које играју, а не репрезентације. У клубовима тај проблем са кондицијом није примећен.
Оно што јесте питање за стручни штаб је да ли је тактика постављена тако да се играчи пребрзо „потроше" играјући у високом ритму и по целом терену.
Што нас води ка следећем „миту".
Немамо тим (играче) за све позиције
Као што је раније речено, Србија кубури са одбраном, нема бекове у правом смислу те речи (око тога се слаже већина аналитичара, аутор само цитира), али има добар средњи ред и фантастичан напад. И то је, рекосмо, доказано и на овом такмичењу. Већина голова је примљена због грешака одбране које су се могле избећи, тачније речено морале су се избећи.
Насупрот томе су голови против Швајцарске који су мајсторство нападача и нема много играча на првенству који су за тако нешто способни, а било је доста покушаја.
Добра вест је да су, осим капитена Тадића, сви играчи у годинама да могу да изнесу још један циклус од четири године, а добро је и то што се наше предности и мане понашају предвидљиво.
Поправимо ли одбрану, имамо право на веће амбиције. У супротном, ово нам је мера. Сем ако нас „погледа Фортуна" ту и тамо или нам ВАР припомогне, као што никада није.
Треба нам бољи селектор
Могуће. Можда зато нисмо сачували предност над Камеруном и Швајцарском, можда би неко други то боље урадио. Под условом да је тај други уопште довео екипу у позицију да брани предност.
Драган Стојковић, статистички, има веома добре резултате. Од како је преузео репрезентацију у марту 2021. на 23 утакмице победио је на 13 уз пет нерешених и изгубљених, нажалост на овом турниру је највише покварио статистику.
Такође, квалификације за СП и такмичење у Лиги нација завршио је као први у групи.
Можда је континуитет (поред одбране) оно што нам недостаје да направимо корак даље на великим такмичењима.
Ако је било примедби на тактику и стратегију током утакмица, готово да их није било на рачун селекције. Играли су најбољи које имамо у овом тренутку, не спомиње се да су неки изостали због повреда или пизме селектора, чега је раније бивало.
Можда немамо играче за све позиције, као и у кошарци, што отвара питање да ли се то може решавати као у кошарци, натурализовањем странаца. Kако то раде Швајцарци у фудбалу, па се мора рећи да играмо против Швајцарске, а не против Швајцараца. Овако су за нас већ други пут непрелазна препрека, ни бод да им отмемо.
Резултат не би изостао, али би можда изостала она фантастична сцена пре утакмице када се цела репрезентација и стручни штаб, укључујући и кондиционог тренера, надвикује певајући химну.
Више од игре, мање од резултата
Многе од нас је од три гола Швајцарске највише заболео први из потпуно нефудбалских разлога. Када те разлоге превазиђемо и ми и играчи и селектор, сигурно побеђујемо.
Odgovor
Oprostite a zasto bi Vama trebalo naglasiti da mi imamo ocajnu odbraju pre prvenstva, gde stebto videli da jedna reprezentacija avodi racune mudrovima i "selektorima" pre odlazak na SP?
Mitovi
Svaki od tih "mitova" plasirali su mediji i selektor, sporadično igrači. Niko nije pre prvenstva rekao da imamo očajnu odbranu, a ni "gornja trećina" nikako ne znači "moćan" napad. Takođe, Brazil je prvi na rang listi Fife, Švajcarska je na 15. mestu, a Srbija (sasvim nezasluženo) na 21. To znači da je rasplet sasvim očekivan i ne vidim razloge za traženje nekog objašnjenja. Jednostavno, svi su bolji.. Ovo "šta bi bilo da je bilo" nije ni neodgovorno novinarstvo nego propaganda o ideju koja veze s mozgom nema. I ono "na putu do titule svetskog prvaka". Onda je svaki učesnik kvalifikacija bio na putu ka tituli. Toliko je besmislena takva priča. Možda smo imali tim za veći uspeh, ali je selektor bio katastrofa.
Ipak, najgore je što, iako srpski fudbal decenijama nije ostvario nikakav uspeh, predsednik trči da baci 150 miliona narodnih evra na neki "nacionalni stadion". Istovremeno, niko ne pominje "nacionalni bazen" za naše vaterpoliste, najdominantniju ekipu u istoriji, u bilo kom sportu, a bazen je daleko jeftiniji od stadiona. Niko ne pominje ni desetine ili stotine miliona evra ulaganja u nacionalnu tekvondo akademiju, a redovno osvajamo medalje na evropskim i svetskim prvenstvima i olimpijskim igrama. Gde je nacionalna streljana, za naše strelce koji su takođe već decenijama pretplaćeni na medalje na najvećim takmičenjima? Gde su rvači? Pa i veslači zaslužuju tih 150 miliona neuporedivo više od fudbalera, ali za pripreme i takmičenja ipak koriste KUPALIŠTE, a beogradski timovi su u raspalim objektima na Adi.
Nemoguće je naći aktivnost u kojoj nismo uspešniji od fudbala, pojedinačno, timski ili reprezentativno. Pa ipak, predsednik države hoće naših 150 miliona evra da baci na stadion? To je zastrašujuće. Kao što svet pokušava da se "skine" sa fosilnih goriva, Srbija mora da se "skine" sa fudbala (i alkohola i cigareta). A tih 150 miliona (i mnogo više) treba uložiti u decu i obrazovanje.
Pamet sa zakasnjenjem.
Sve to sto pisete posle odigranih utakmica na svetskom prvenstvu u Kataru trebali ste da analizirate u toku kvalifikacija i posle njih,imali ste dosta vremena.Treba biti pametan na vreme,pa ukazati na probleme a ima ih dosta.
одмах морали да се врате у своја предузећа
Одличан извештај и процене.
Временом ( за око 16 година, наредна 3 неуспешна првенства), научиће поуке, провриће пркошење и проћићемо у други или чак стићи до четвртине.
Фудбалска велесила нисмо били, и никада нећемо бити, због Народних црта : својеглавости, зависти и уображености.
Можда ћемо и постати најбољи на свету, једном у вр' капе, али није ли здравије да израдимо једначину по којој ћемо увек бити при врху, не неки пут, него увек међу осам најбољих на свету.
Предвидљиво, без повремених брукања, полако али сигурно, уважени, како Нам доликује и где по свим правима и правилима јесмо.
Јер:
Врхунских, светских, дебело добро плаћених, надарених играча смо увек имали, имамо и имаћемо, а и главни управници су Нам увек, такође, светски цењени. Колико истих, напишимо, је имао, има Јапан, Мексико, или низијска (лични превод државе, чије је земљиште углавном низија без надморских домета)
____
Значи, без бриге, научиће се и имаћемо предвидљво добре представнике и у том такмичењу и на таквим првенствима.
А сада, драги Моји, вратимо се пошумљавању, проналажењу начина да смањимо увоз струје...
Јер од фудбала се плућа чистог ваздуха надисати неће, нитти ће Нам бубрези лакше пречистити загађене воде.
][
][
Sest mitova o reprezentaciji Srbije na SP'22 u Kataru
Danas su se reprezentativci i strucni stab reprezentacije Srbije vratili sa Mundijala '22 u Kataru vratili u Beograd izuzev igraca koji su morali odmah po zavrsetku svog ucesca na Svetskom Prvenstvu natrag u svoje klubove . Ostatak reprezentacije vratio se natrag kuci , ali sa kakvim utiscima se vracaju znacemo verovatno sutra na konferenciji za novinare u Staroj Pazovi kada nam svoje utiske o nastupu reprezentacije Srbije iznese selektor reprezentacije Dragan Stojkovic Piksi i igrci koji su se danas popodne vratili u Beograd sa strucnim stabom reprezentacije . Mogli bismo malo iz "svog neutralnog ugla" posmatranja toka dogadjaja zbivanja oko nase fudbalske reprezentacije Srbije tokom fazne grupe sampionata u Kataru reci neku rec . Naime nadali smo se najboljem , dogodilo se najgore i sta sada reci na kraju krajeva naravno moglo je mnogo bolje od prikazanog na ovome Mundijalu u Kataru od reprezentacije Brazila izgubili smo ocekivano mec rezultatom 2-0 , medjutim nesto bolje sa vise elana ,motivacije , srcanosti i borbenosti usli smo u mec sa reprezentacijom Kameruna i odigrali mec neresenim rezultatom 3-3 mada smo mozda taj mec mogli cak i dobiti jer imali smo protiv" Lavova iz Cameruna" aktivan rezultat u toku meca vodili smo rezultatom 3-1i eto po nasem starom dobrom oprobanom obicaju ispustili smo prednost od dva gola od gotovog napravili veresiju i umesto 3 boda iz togmeca izvukli smo 1 bod i sve nade polagali u mec sa "Casonicarima iz Helvetije" reprezentacijom Svajcarske u nadi da cemo im kojim slucajem vratiti milo za drago za poslednji nastup nas sa njima u Johanesburgu na Svetskom sampionatu 2010 godine i tada smo od njih izgubili mec rezultatom 3-1s tim sto je tada tim vodio Vladimir Petkovic a na ovom sampionatu im je selektor Murat Jakin ali bez obzira ko im bio selektor ili ne Svajcrci su i ovog puta prosli u 8Finala sampionata kao uostalom i tada u Juznoj Africi i za protivnika imaju reprezentaciju Portugala predvodjenu Kristijanom Ronaldom a mi smo morli natrag u Beograd nakog prvog kruga takmicenja po grupama posto smo u svojoj
grupi G ostali "prikovani" na poslednjem mestu sa 1 bodom i gol-razlikom 5-7(-2) a od nas su i ovog puta bile reprezntacije Svajcarske koja se kao drugoplasirana reprezentacija G grupe kvalifikovala u 8 finala zajedno sa 5 strukim Svetskim prvakom reprezentacijom Brazila cuvenim "Kariokama" . I sta nam sada sledi detaljne analize kako je i sta je moglo biti da je kojim slucajem bilo ? Jedini pozitivni zakljucak iz ovog cetvorogodisnjeg ciklusa mozemo izvuci kao pohvalu ali i pouku kao za nauk ubuduce je to da smo na celu reprezentacije imali novog selektora Dragana Stojkovica Piksija i imali smo fenomenalno odradjen ciklus kvalifikacija za Mundijal u Cataru gde u svojoj kvalifikacionoj grupi takmicenje zavrsili pobedom u poslednjem mecu kvalifikacija u Lisabonu kada smo rezutatom 2-1 savladali domacina reprezntaciju Portugala i kvalifikovali se direktno za Svetsko Prvenstvo u Cataru '22 , tako ovaj model kvalifikacija moramo primeniti i za novi ciklus kvalifikacija za Euro'2024 u Nemackoj a mozda i za kvalifikacioni ciklus reprezentacije do 21 godine za Evropsko Prvenstvo'23 u Izraelu koje je ujedno i kvalifikaciono takmicenje za Letnje Olimpijske igre u Parizu'24 . Uglavnom sa Svetskog sampionata u Cataru '22 moramo izvuci sto pre neophodne pozitivne pouke da nam se ovako los nastup pogotovu u kvalifikacijama za Euro'2024 u Nemackoj ne bi vise nikad ponovile .
Mladi ali ipak bez snage
Pa i "babe" bi imale vise snage barem za trcanje, ako im oprostimo nedostatak znanja (baratanje loptom duze od 3-sekunde) i strategije (nepobedjuje se odbranom i mlitavim dodavanjem) (2-3 igraca se izuzimaju). Bilo je zalosno gledati izcrpljene mladice na terenu koji jedva cekaju da pistaljka oznaci kraj i da ih spasi. A selektor u uhvacenom kadru "samo sto nije izdahnuo" zavaljen u stolici.
Mediji su posebna prica. Srbija - svetski prvaci! I u tom smislu na kojem bese onoTV Kanalu kviz - koju bi pesmu selektor reprezentacije narucijo za proslavu? Pobedila je: "Niska Banja". Znase se za koga je "...ziva zgoda..."
Biće bolje
Uopšte se ne slažem sa autorom ovog članka. Ta taktika koju Piksi forsira je nešto najlepše i najbolje u fudbalu. Fudbal se igra zbog publike, ljudi troše veliki novac da bi bodrili svoju ekipu. Piksijeva taktika može u bliskoj budućnosti da nam donese neki veliki rezultat na nekom velikom takmičenju. Ovog puta nam je sreća okrenula leđa. Puno igrača je vuklo povrede i nisu bili 100 % fizički spremni. Imamo odbrambene igrače i moglo se defanzivnije igrati. Zašto Piksi nije igrao tako? Odgovor je jednostavan. Kada skoro dve godine uigravate ekipu sa sistemom 3-4-2-1 ili 3-5-2 jako je teško iz nužde da se krene nekim drugim sistemom, na primer 4-4-2 ili 5-4-1. Jednostavno ekipa u tim nekim drugim sistemima nije uigrana i doživeli bismo fijasko mnogo gori nego što jesmo. Ovako smo makar u sve tri utakmice odigrali prvo poluvreme fantastično. Za više jednostavno nismo imali snage zbog tih silnih povreda. Kompletan stručni štab ima od mene podršku. Rezultati će doći samo treba biti strpljiv što je kod nas Srba jedan veliki problem. Imamo kvalifikacije za Evropsko prvenstvo, imamo A ligu nacija pa opet svetsko prvenstvo. Piksija i njegov stručni štab ostaviti na miru naredne 4 godine pa ajmo onda da podvučemo crtu. Malo je vremena godinu ipo dana. Malo vremena a mnogo se uradilo. Da smo igrali na primer neku defanzivniju taktiku protiv Švajcarske ne bi im dali gol do sledećeg svetskog prvenstva. Za cele kvalifikacije je Švajcarska promila 2 pogotka a Brazil im je jedva dao jedan gol. Jednostavno se moralo rizikovati pa šta bude. Da je Živković pogodio i da smo im dali još dva komada do kraja poluvremena i da smo imali malo sreće da se naša mreža nije zatresla u prvih 45 minuta mislim da bismo danas pričali drugu priču. Orlovima puno sreće, fudbalskom savezu želim pamet u glavu i strpljenja a našem narodu i našoj javnosti želim malo više optimizma i malo više poverenja u ono što radi Piksi. Da se ne lažemo, ipak je Piksi Piksi i nemojmo sumnjati u ono što radi naša živa legenda. Pozdrav
Promasaji Selektora
Potpuno je neshvatljio da selektor ni jednu sekundu nije stavio u tim golmana Rajkovica koji je osvojio svetsko prvenstvo sa mladim igracima Srbije u finalu protiv Brazila 2015. On je nedavno kada je u Francuskoj bio u ekipi Remsa proglasen najboljim golmanom u prvenstvu Francuske. Da je on bio u timu ekipa bi primila manje golova.
Zasto je selektor izveo iz igre Vlahovica? Raspored igraca Srbije na terenu bio je potpuno pogresan. Kada su primili jedan gol od Kameruna samo su dva igraca Srbije bili na njihovoj polovini terena. Kad su se branili igraci Srbije nisu imali raspored igraca da onemoguca lak prolaz protivnika kroz odbranu i da postize golove.
Ja i pored svega cijenim Piksija. Kada je reprezentacija dosla u Zenevu za Svetsko prvenstvo u Francuskoj ja sam bio u Srkretarijatu UN. Dan kasnije svi clanovi ekipe su posjetili UN i dva sata sam proveo s njima.
Zelim Piksiju i Reprezentaciji sve najbolje u narednim godinama. B. Micevic
Tresla se gora po ko zna koji put
Nije smak sveta i nije prvi put da su mediji zatresli goru, a nije se rodilo ono čemu smo se nadali. Momci su igrali kako su mogli i umeli. Bilo je momenata kada smo skakali od sreće i pevali zbog golova koje su davali, i hvala im na tome! Piksi je čovek ipo, ovaj kup ga je koštao zdravlja, što mi posebno teško pada. Neka su i on i igrači živi i zdravi!
I da dodamo...
Nije mit, nego stvarna odlika. Mnogo se busamo u grudi, baš mnogo. Kao da smo zaboravili da je škripalo kao stara vrata na promaji. Igru nismo imali, plasirali smo zahvaljujći protivničkom podcenjivanju, povremenoj lucidnosti pojedinih igrača i uz dašak sreće. Trebalo je u potpunoj tišini otići na mondijal. Trebalo je unajmiti nekoga iz Matematičke gimnazije da urade statističku analizu određenog skupa parametara za svakog protivnika u grupi na uzorku poslednjih 10 utakmica koje su ti protivnici odigrali. Trebalo je i tim psihologa unajmiti da psihički spreme reprezentaciju. Na osve ovo, treba dodati i tu žalosnu činjenicu da su naši fudbaleri u najvećem procentu ljudi izuzetno niskog nivoa opšteg znanja, škrtog fonda reči, skolni poštapalicama i izazito nedovoljne koncentracije. Čast izuzecima, ali mnogi ne žele fizički da se troše zahto stalno i osciliramo. Ako se želi pobeda, nema prepuštanja poseda lopte i pokrivanja terena od strane protivnika. Ovako, fudbalska reprezentacija je potvrdila staro i njima tako svojstveno pravilo: "Mnogo buke ni oko čega."
коментари